Sumak – tajemnicza przyprawa o wyjątkowym smaku

sumak

Sumak to jedna z najciekawszych przypraw. Wywodzi się z obszaru Bliskiego Wschodu, gdzie od wieków używana jest do przyprawiania mięs, ryb, sałatek oraz innych potraw. Dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi i aromatowi sumak stał się nieodłącznym elementem kuchni śródziemnomorskiej. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom sumaku oraz jak go wykorzystać w kuchni.

Co to jest sumak?

Sumak to przyprawa pozyskiwana z suszonych owoców sumaka drzewiastego, rosnącego głównie na obszarze Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się czerwonawym kolorem i kwaśnym smakiem. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, w tym witaminy C, A, B6, żelazo, potas i wapń.

Właściwości sumaku

sumak

Sumak to nie tylko przyprawa o wyjątkowym smaku, ale także o wielu właściwościach zdrowotnych. Dzięki swojemu bogactwu witaminy C, sumak pomaga wzmocnić układ odpornościowy organizmu i chroni przed chorobami. Ponadto zawiera związki antyoksydacyjne, które zapobiegają starzeniu się organizmu i chorobom serca. Kwaśny smak pomaga również w trawieniu pokarmów.

Jak wykorzystać sumak w kuchni?

Sumak to przyprawa o niezwykłym smaku, który doskonale pasuje do mięs, ryb, warzyw i sałatek. Można go wykorzystać w różnych postaciach, zarówno jako suchą przyprawę, jak i jako pastę. W kuchni śródziemnomorskiej jest często dodawany do hummusu, tabbouleh, kebabów, kurczaka i ryb. Można go również używać jako alternatywy dla cytryny, szczególnie do dań kuchni orientalnej.

Gdzie kupić sumak?

Sumak jest dostępny w większości sklepów z przyprawami, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Warto wybierać te z certyfikatem ekologicznym, który zapewni, że produkt pochodzi z naturalnych źródeł i nie zawiera szkodliwych dodatków.