Czy warto podawać dziecku kaszkę bez cukru?

Nie ulega wątpliwości, że kaszka jest jednym z pierwszych składników stałej diety noworodka. Rodzice zazwyczaj wprowadzają ją podczas rozszerzania diety. Oczywiście kaszka stanowi źródło wiele cennych składników oraz sycą brzuszek dziecka przez dłuższy czas. Pomimo to rodzic przed zakupem kaszki powinien zwrócić uwagę na jej skład.

Kaszka dla dzieci bez cukru – zdrowy posiłek

kaszki dla dzieci bez cukru

Naturalnie kaszkę przeznaczoną dla dzieci rodzić może kupić w drogerii, markecie lub aptece. Jednak jej skład nie jest zawsze korzystny dla naszego malucha. Do tego produktu producenci często dodają cukier, którego dziecko w ogóle nie potrzebuje w swojej diecie. Ponadto cukier powoduje otyłość i próchnicę zębów, a także wiele innych schorzeń. Dlatego tak ważne jest czytanie składu kaszek i wybierania takich, które nie zawierają cukru. Najważniejsze jest świadome wybieranie rodziców i ich czujność. Warto zaznaczyć, że niektóre kaszki dla dzieci zawierają naturalne cukry pochodzące ze zbóż, mleka oraz owoców. W przypadku tych kaszek informacja o ich obecności musi znajdować się w tabeli wartości odżywczych. 

Kaszka dla dzieci bez cukru – czy warto podawać dziecku?

Niewątpliwie najzdrowsze jedzenie dla dziecka to posiłki przygotowywane samodzielnie, aczkolwiek nie zawsze mama i tata ma możliwość podania dziecku domową oraz zdrową kaszkę. Pogodzenie obowiązków zawodowych z domowymi jest bardzo trudne i wyczerpujące. Po przyjściu z pracy do domu rodzic niejednokrotnie nie ma siły przygotowywać posiłki. Z tego powodu czasem warto zdecydować się na gotową kaszkę pod warunkiem, że jest ona bez cukru. Przygotowanie gotowych kaszek zajmuje niewiele czasu, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne. Wystarczy je gotować od trzech do pięciu minut bądź mieszać z gorącą wodą, czy też mlekiem. Inne zalety kaszki dla dzieci bez cukru to:

  • dobry wpływ na zdrowie dziecka,
  • dostarczenie dziecku niezbędnych i naturalnych składników odżywczych, 
  • poprawia trawienie dziecka dzięki bogatej zawartości błonnika, 
  • prosty, ekologiczny i wartościowy skład.