Na co pomaga medyczna marihuana?

medyczna marihuana

Marihuana była używana do celów leczniczych od wieków. W ostatnich latach nastąpił wzrost badań naukowych nad potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi marihuany medycznej. 
Istnieją dowody na to, że marihuana może pomóc złagodzić niektóre schorzenia, takie jak ból, nudności i skurcze mięśni. Niektóre badania sugerują również, że marihuana może mieć właściwości neuroprotekcyjne, co może być korzystne w przypadku chorób takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, potencjał medycznej marihuany jest obiecujący. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych marihuany.

Przeciwbólowy

medyczna marihuana

Jednym z najczęstszych zastosowań medycznej marihuany to wykorzystanie jako środek przeciwbólowy. Badania naukowe wykazały, że konopie zawierają związki, które mogą być skuteczne w leczeniu bólu, w tym przewlekłego bólu nienowotworowego. W rzeczywistości, niedawne badanie opublikowane w Journal of Pain wykazało, że pacjenci, którzy używali palonej marihuany, doświadczyli zmniejszenia przewlekłego bólu równoważnego temu, który osiąga się po zażyciu opioidowego środka przeciwbólowego, takiego jak morfina lub oksykodon. Naukowcy doszli do wniosku, że marihuana może stanowić realną alternatywę dla istniejących leków do leczenia przewlekłego bólu.

Nudności i wymioty

Innym powszechnym zastosowaniem medycznej marihuany jest pomoc w zmniejszeniu nudności i wymiotów związanych z chemioterapią raka. Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association wykazało, że pacjenci, którzy palili marihuanę, doświadczali mniej poważnych przypadków nudności i wymiotów w porównaniu do tych, którzy przyjmowali dronabinol (Marinol), syntetyczny kannabinoid. Ponadto pacjenci palący marihuanę zgłaszali mniej skutków ubocznych niż ci, którzy przyjmowali dronabinol.

Inne schorzenia

Medyczna marihuana może być również korzystna w przypadku innych schorzeń, w tym choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Niedawne badanie opublikowane w Nature Medicine wykazało, że THC (główny psychoaktywny składnik marihuany) może pomóc chronić mózg przed uszkodzeniami związanymi z tymi chorobami.