Dlaczego jod jest tak ważny dla człowieka?

Jod w tabletkach można bez problemu otrzymać w aptekach. Całkiem możliwe, że już nie jedna osoba miała przyjemność podziwiać taki suplement diety na aptecznych półkach. Ale czy ktokolwiek zdał sobie sprawę z tego, że powinien jod w tabletkach bez recepty kupić dla siebie lub dla swoich bliskich? Naukowe badania pokazują bowiem, że Polacy są w szczególności narażeni na brak tego pierwiastku w organizmie.

Dlaczego jod jest tak ważny?


Aby bardziej zdać sobie sprawę z ważności tego pierwiastka w organizmie, należy powiedzieć o tym, jaka jest dokładnie jego funkcja. Otóż jod wpływa na pracę hormonów tarczycy. Tyroksyna i trijodotyromina odpowiedzialne są za takie rzeczy, jak rozwój i funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego i kostnego. To również dwa hormony, jakie odpowiedzialne są za regulacje procesu wzrostu i dojrzewanie komórek. Dlatego też warto wziąć jod do picia lub w postaci tabletki – tym bardziej, że z jego dostępnością nie ma aż tak dużego problemu. Tym bardziej, że jod tabletki, czy też ten w formie do picia, nie jest tak drogi. Może więc warto z góry zadbać o swoje zdrowie?

Niedobory jodu w organizmie


Aby bardziej wskazać na to, że jod w płynie jest ważny, warto powiedzieć, co też może dokonać niedobór tego pierwiastka w organizmie. Otóż może on doprowadzić do:

niedoczynności tarczycy,
wolna endemicznego, czyli powiększenia gruczołu,
upośledzenia funkcji poznawczych,
wola guzkowo toksycznego,
zaburzenia rozwoju umysłowego i somatycznego (gorszy rozwój intelektualny i motoryczny) – u małych dzieci,
zwiększonej śmiertelności okołoporodowej – małe dzieci.


Jod suplement jest ważny. Trzeba to wielokrotnie podkreślać, aby pokazać ludziom, jak ważna jest jego obecność w organizmie. To prawda, że jest to pierwiastek, który może być dostarczony z różnorodnymi produktami spożywczymi, ale czy każdy będzie dbał systematycznie o to, aby takie rzeczy jeść. Jod w aptece jest obecny bez problemu, więc może jednak warto wybrać to rozwiązanie. Niech jod suplementacja na stałe zagości w polskich domach.