Czy to już menopauza? – objawy menopauzy

objawy menopauzy

Menopauza (gr meno-miesiąc, pausis-przerwa) to naturalny proces świadczący o zakończeniu funkcji rozrodczej kobiety. Ze względu na to, że organizm ludzki jest bardzo skomplikowany to objawy menopauzy i czas jej trwania mogą znacząco różnić się wśród populacji.  Wiek menopauzy wśród kobiet także często jest odmienny i może różnić się o kilka, a nawet kilkanaście lat.

Jakie są objawy menopauzy?

Objawy menopauzy są zróżnicowane, ale jeden z nich jest niezbędny, by ją potwierdzić- jest to zatrzymanie miesiączki na dłużej niż 12 miesięcy. Menopauza, de facto oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Poza tym często odnotowywane objawy menopauzy to: 

  • uderzenia gorąca
  • nasilone pocenie się
  • wzrost wagi
  • zaburzenia snu
  • zmęczenie

Zawsze warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem, jeśli podejrzewamy u siebie wystąpienie menopauzy. 

W jakim wieku występuje menopauza?

Wiek menopauzy może się znacząco różnić między populacjami, ale także w obrębie jednej grupy kobiet (np. mieszkanek jednego kraju). W Polsce średni wiek menopauzy wynosi 51 lat, a w Nigerii 48. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się nawet 10 lat wcześniej. 

Ile trwa menopauza?

Czas trwania menopauzy wynosi średnio 7 lat, ale obserwowane są jego dość duże wahania. Niektóre kobiety skarżą się na objawy menopauzy nawet przez 14 lat. Jeśli czas trwania menopauzy, lub cokolwiek innego jest źródłem niepokoju u kobiety, powinna ona skonsultować się z lekarzem, który na pewno pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.