Chrom i jego rola w organizmie

chrom

Chrom należy do pierwiastków śladowych, co oznacza, że jego zawartość w ludzkim organizmie jest niewielka. Mimo tego odpowiada za szereg istotnych funkcji, stąd też warto kontrolować jego poziom. W razie stwierdzenia niedoborów, niezbędna może okazać się jego suplementacja. W jakiej formie najlepiej przyjmować chrom? Jak często powinno się go zażywać?

Za co odpowiada chrom?

Zdecydowanie najwięcej osób sięga po chrom na odchudzanie. Rzeczywiście — pierwiastek ten bardzo dobrze wpływa na przemianę materii. Mobilizuje do działania trzustkę, zwiększając produkcję enzymów.  Nie jest to jednak z pewnością jedyny powód, dla którego warto po niego sięgnąć. Regularnie stosowany chrom w tabletkach może przyczyniać się również do obniżania poziomu złego cholesterolu. Ponadto odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. To cenny składnik także w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Chrom wspomaga bowiem gospodarkę insulinową, przyczyniając się do utrzymywania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Powinny sięgnąć po niego również osoby ze skłonnością do osteoporozy, na przykład kobiety w wieku menopauzalnym,  ponieważ chrom ogranicza wydalanie z organizmu wapnia, składnika niezbędnego do budowy mocnych kości. 

W jakiej formie zażywać chrom?

chrom

Jeśli zapytamy w aptece o chrom, tabletki na odchudzanie z jego zawartością będą z pewnością pierwszym, co zaproponuje nam farmaceuta. Warto wybierać takie, które w swoim składzie zawierają również inne składniki, takie jak wyciąg z zielonej herbaty, czy niacyna, sprawiające, że zbędne kilogramy szybciej znikają. Jeśli chcemy suplementować chrom tabletki, nie są jednak jedynym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę. Chrom w tabletkach można z powodzeniem zastąpić suplementem w kapsułkach. 

Powinniśmy również zdawać sobie sprawę z tego, że chrom organiczny jest przyswajany przez nasz organizm zdecydowanie lepiej od nieorganicznego. Stąd też kiedy wybieramy najlepszy suplement chrom w postaci organicznej, powinien przykuć naszą uwagę w pierwszej kolejności.