Przyprawy w naszej kuchni – pieprz cayenne

Kiedy przeglądamy zawartość naszych szafek kuchennych lub w spiżarni, zazwyczaj ich zawartość nie wywołuje u nas żadnej reakcji. Większość produktów, jakie tam się znajdują, wydają się nam być bardzo swojskie, chociaż jak łatwo się domyślić, wiele z nich swojskimi nie jest. Do takich produktów należy między innymi pieprz cayenne.

Czym jest pieprz cayenne?

Pieprz cayenne głównie ze względu na swój ostry smak, został nazwany właśnie pieprzem, ale w rzeczywistości jest to ostra mielona papryka. Jest to przeważnie jednoroczna papryki z gatunku pokrewnego z meksykańską ostrą papryczką jalapeño.

Papryki z tego rodzaju wyróżniają się bardzo wysoką zawartością kapsaicyny. Kapsaicyna jest to właśnie substancja, która odpowiada za składnik, który odpowiada za ostry smak.

Właściwości pieprzu kajeńskiego

Papryczka przeważnie po zbiorach jest od razu suszona, a następnie mielona. W takiej postaci trafia na nasz stół, pod nazwą pieprzu Cayenne. Oprócz oczywistych wartościowych walorów smakowych pieprz cayenne (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/pieprz/pieprz-cayenne-mielony) posiada również właściwości zdrowotne, o czym nie każdy wie. Papryczka ta jest ostra, więc może zdziwić niektórych, że jest spożywanie, może mieć właściwości przeciwbólowe.

Szczególnie skuteczna jest na bóle głowy podczas leczenia neurozy cukrzycowej. Spożywanie papryczek może również pozytywnie wpływać na bóle stawów i mięśni.

Za te wszystkie prozdrowotne właściwości papryczek odpowiada wspomniana kapsaicyna, choć wywołuje ona nieprzyjemne dla większości z nas uczucie pieczenia, może być bardzo zdrowa.