Zdrowa alternatywa dla białego cukru – ksylitol

Ksylitol jest naturalną substancją słodzącą, pozyskiwaną z kory brzozy. Choć smakuje jak cukier, zawiera niemalże połowę mniej kalorii od białego, rafinowanego środka słodzącego. Nie jest on cukrem, ale alkoholem cukrowym – dzięki temu jest odpowiedni dla diabetyków, bowiem jest metabolizowany w inny sposób niż cukry.

Dla zdrowia zębów

Według najnowszych badań naukowych, spożywanie ksylitolu nie wpływa negatywnie na stan uzębienia. To doskonała wiadomość dla fanów słodyczy – pozwala cieszyć się łakociami bez strachu o zęby.

Dzieje się tak dlatego, że nie ulega on fermentacji w ustach, a co za tym idzie – bakterie tam bytujące nie mają możliwości zamienić go w szkodliwe dla szkliwa kwasy.

Dlatego też stanowi on dobrą alternatywą dla maluchów i jest naturalną substancją słodzącą, które często proszą o rodziców o słodycze. Zapewniając im wymarzone łakocie z ksylitolem zamiast cukru, zyskujesz pewność, że zęby Twojego dziecka są dobrze chronione.

Zastosowania ksylitolu

Ta substancja słodząca pozyskiwana z kory brzozy sprawdzi się doskonale u osób, które słodzą kawę lub herbatę. Różnica w smaku jest niemalże niewyczuwalna, a my możemy się cieszyć ukochanym, słodkim napojem.

Środek ten można również z powodzeniem wykorzystać do przyrządzania zdrowych deserów i ciast (z wyjątkiem ciast drożdżowych, które posłodzone brzozowym środkiem słodzącym nie wyrastają), a nawet do dżemów i powideł, bowiem w przeciwieństwie do innych substancji słodzących wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury i nawet po gotowaniu lub pieczeniu zachowuje swoje prozdrowotne właściwości.