Właściwości i zastosowanie cynamonu

Cynamon to przyprawa popularna na całym świecie. Aromatyczne, brązowo- złote lub brązowo- brunatne laski, są niczym innym, jak wysuszoną korą cynamonowca, który uprawia się w krajach o klimacie tropikalnym np. na Sri Lance czy w Egipcie. Pierwsze wzmianki o cynamonie znajdziemy już w Biblii. Zatem, stosuje się go powszechnie od tysięcy lat. Czy może być lepszy dowód na pożyteczne właściwości tego korzennego, złocistego proszku?

W naszych kuchniach najczęściej wykorzystujemy cynamon wonny- znacznie tańszą i łatwiej dostępną odmianę. Natomiast w sklepach typowo zielarskich, lub tych ze zdrową żywnością, z pewnością nabędziemy inną, bardziej szlachetną odmianę tej przyprawy- cynamon cejloński. Jest on zdecydowanie droższy, ale posiada wspaniałe walory smakowe oraz cenniejsze właściwości lecznice niż cynamon wonny. A tych, ma naprawdę sporo- od pobudzania przemiany materii, poprzez właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące, aż po przeciwdziałanie cukrzycy.

Cynamon cejloński dostępny na Planteon.pl posiada cały szereg zastosowań. Jest wykorzystywany w ziołolecznictwie, kosmetyce, aromaterapii, ale przede wszystkim w kuchni. To jest ta właściwość którą cenimy najbardziej, ponieważ mamy z nią do czynienia na co dzień. Cynamon jest uniwersalny. My łączymy go najczęściej ze słodkimi przekąskami: plackami, ciastkami czy różnego typu przetworami. Ale równie dobrze, ta aromatyczna, charakterna przyprawa, nada się do wzbogacenia smaku mięs i słonych sosów. Zyskają one wówczas bardziej egzotyczny i oryginalny charakter. Warto wykorzystywać cynamon na różne sposoby, aby w pełni wyzyskać jego nietuzinkowe właściwości i niewątpliwe walory smakowe.