Miód gryczany i jego niezwykły skład

ciemny miód gryczanyJedna z głównych korzyści zdrowotnych płynących z miodu gryczanego jest związana z jego ciemnym kolorem. Ustalono, że ciemne miody są zwykle bogatsze w przeciwutleniacze od jaśniejszych. To dlatego, że wspomniane obecne w miodzie przeciwutleniacze należą do substancji chemicznych decydujących o jego barwie. Miód z kwiatów gryki zawiera typ przeciwutleniaczy, które określa się mianem polifenoli. To one nadają miodowi gryczanemu charakterystyczny ciemno-miedziany kolor.

Ciemniejsze miody, takie jak gryka, często również oprócz przeciwutleniaczy zawierają więcej witamin i minerałów. Miód gryczany ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą przyśpieszyć gojenie się ran, a nawet mogą zmniejszyć blizny.

Jednym z czynników, które nadają miodowi z gryki niektórych jego wartości odżywczych, jest to, iż jest on miodem jednokwiatowym. Oznacza to, że w skład miodu wchodzą wyłącznie przetworzone przez pszczoły substancje z kwiatów gryki. Nie miesza się on z innymi rodzajami miodu, które mogą zawierać mniej przeciwutleniaczy lub innych substancji odżywczych.

Na szczęście cena miodu gryczanego nie przyprawia o zawrót głowy i jest on stosunkowo łatwo dostępny. Przy zakupie warto pamiętać, że pasteryzacja może zniszczyć wyżej wspomniane cenne związki. Nieprzetworzony miód może zaś ulec z czasem krystalizacji i jest to procesem naturalnym.