Dlaczego warto jeść brokuły?

Brokuły są nie tylko smaczne, ale i niezwykle zdrowe. Z całą pewnością warto je regularnie spożywać, podobnie zresztą jak inne warzywa krzyżowe. Brokuły zostały zaliczone do grupy superfoods ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. To właśnie w nich znajduje się spora ilość sulforafanu, który ma działanie antyrakowe. Oto powody, dla których warto każdego dnia mieć na swoim talerzu brokuły i inne zielone warzywa.

Dlaczego warto jeść brokuły?

Obecnie brokuły kupimy niemalże wszędzie, gdyż są one powszechnie dostępne i do tego niedrogie. Można z nich wyczarować przeróżne potrawy i zajadać się z nimi ze smakiem. Z całą pewnością warto, gdyż zawarte w nich związki wykazują prozdrowotne działanie. Idealnie sprawdzają się zarówno na surowo do sałatek, jak i w firmie gotowanej, pieczonej czy też duszonej. Pasują niemalże do wszystkiego – ryb, jajek, mięsa, makaronu czy też ryżu. W brokułach znajdziemy sulforafan, chlorofil, antocyjany i beta-karoten, czyli związki o lizaniu antyrakowym. Osoby regularnie spożywające brokuły i inne warzywa krzyżowe znacznie rzadziej borykają się z nowotworami płuc, skóry, żołądka, szyki macicy, przełyku, krtani, jelita grubego, gruczołu krokowego czy też jamy ustnej.

Bioaktywne związki zawarte w brokułach mają działanie antyzapalne, a sulforafan jest bardzo silnym antyutleniaczem blokującym powstawanie mutacji nowotworowych. Z całą pewnością warto jeść warzywa krzyżowe w przypadku zapalenia stawów czy dny moczanowej oraz astmy i alergii. Brokuły są także dobre na wzrok i chronią przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej. Na korzyść tych warzyw przemawia również to, że chronią one układ sercowo-naczyniowy, pomagają utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i wpływają korzystnie na prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu.

Więcej na stronie – https://evita.sklep.pl/pl/sulforafan-400mcg-60kaps.html