Czym jest ostrożeń warzywny?

Ostrożeń warzywny, znany również jako czarcie żebro to sporych rozmiarów roślina powszechnie występująca w Polsce. Znaleźć ją można w pobliżu lasów, na łąkach, pastwiskach czy w dolinach rzek. Preferuje wilgotne podłoże. Jej kłącze po ugotowaniu jest jadalne i odżywcze. Roślina jest prosta w uprawie.

Wykorzystanie w ziołolecznictwie

W Szwajcarii i w Niemczech zioło te jest wykorzystywane w ziołolecznictwie ludowym. W ostrożniu surowcem leczniczym są liście oraz czubki pędów. Łodygi są bowiem raczej twarde i dość długo schną. Do składników aktywnych rośliny zalicza się flawonoid linarynę, pektolinarynę, glikozydy, kwasy fenolowe, olejek eteryczny, garbniki itd.

Właściwości

Zioło posiada właściwości żółciotwórcze oraz odtruwające. Zawarte w nim flawonoidy i kwasy fenolowe chronią wątrobę przed marskością oraz stłuszczeniami. Działanie rozkurczowe przydaje się z kolei w profilaktyce i leczeniu kamicy nerkowej, niedoboru żółci oraz w stanach zapalnych wątroby. Roślina poprawia funkcjonowanie wątroby po resekcji pęcherzyka żółciowego. Poprawia procesy regeneracyjne w wątrobie. Fitosterole natomiast hamują stany zapalne przy prostacie. Laktony oraz fenolokwasy posiadają silne  właściwości przeciwnowotworowe.