Rola koenzymu Q10 w organizmie

koenzym q10 tabletki

Koenzym Q10, znany również jako ubichinon, odgrywa kluczową rolę w produkcji energii w komórkach. Jest niezbędnym składnikiem mitochondrialnym, który uczestniczy w procesach wytwarzania ATP, głównego nośnika energii w komórkach. Dzięki temu koenzym Q10 jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania organów o wysokim zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, wątroba i nerki.

Z wiekiem poziom koenzymu Q10 w organizmie naturalnie spada. Niedobory tego związku mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji energii i osłabienia funkcji komórek. Dodatkowo, pewne choroby oraz niektóre leki mogą obniżać jego poziom. Przykładem są statyny, stosowane w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu, które mogą zmniejszać ilość koenzymu Q10 w organizmie.

koenzym q10

Suplementacja koenzymem Q10

Tabletki z koenzymem Q10 są popularną formą suplementacji, szczególnie w kontekście wspierania zdrowia serca. Istnieją badania sugerujące, że suplementacja może poprawić funkcję mięśnia sercowego u osób z niewydolnością serca. Koenzym Q10 może również działać jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (więcej tutaj).

Dawkowanie koenzymu Q10 w postaci tabletek jest zazwyczaj bezpieczne, ale warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, szczególnie jeśli przyjmowane są inne leki. Standardowe dawki wahają się od 30 do 200 mg dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb i zaleceń specjalisty.

Niektóre badania sugerują korzyści ze stosowania koenzymu Q10 w terapii chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson. Chociaż wyniki są obiecujące, potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo długotrwałej suplementacji w tych przypadkach.