Nawilżający szampon do włosów — cechy wyboru, zastosowanie

szampon nawilżający

Szampon nawilżający do włosów polecany jest osobom o suchych, zniszczonych lokach, które potrzebują dodatkowego wsparcia. Często jest to nie tylko kosmetyk, ale prawdziwy lek, który ma zarówno wskazania do stosowania, jak i przeciwwskazania.

Szampon nawilżający

Suche włosy może nie wyglądają tak zauważalnie z zewnątrz, zwłaszcza jeśli nie są zbyt zużyte, ale mogą być prawdziwym utrapieniem dla noszących je osób. Trudniej je rozczesać, rozdwajają się, a nawet mogą zacząć wypadać. Ponieważ we współczesnym życiu jest wiele czynników, które przyczyniają się do suchości i nie wszystkie można wyeliminować, warto zaopatrzyć się w kosmetyki nawilżające.

Do tego właśnie służą szampony nawilżające — zapewniają kojący efekt kosmetyczny, mogą wzmocnić i naprawić włosy oraz przywrócić im blask.

Cechy szamponów nawilżających

szampon nawilżający

Składniki szamponów nawilżających z manada zwykle obejmują:

  • Oleje silikonowe. Otulają włosy, chroniąc je przed trudnymi czynnikami środowiskowymi.
  • Glicyna, gliceryna, pantenol. Nawilżają i odżywiają włosy.
  • Olejki eteryczne. Mają prawie takie samo działanie jak silikony.
  • Witaminy. Odżywiają i wzmacniają włosy.

Dodatkowo w składzie mogą znaleźć się substancje zwiększające wchłanianie olejów i witamin. A także rozmaite chemiczne substancje zapachowe, które nadają produktowi kolor i zapach — ich obecność jest normalna. Najważniejsze, żeby nie było ich więcej niż naturalnych składników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aby wybrać dobry szampon, należy zwrócić uwagę na:

  • Skład. Powinien zawierać oleje silikonowe, substancje zmiękczające, nawilżające, olejki eteryczne i witaminy.
  • Zapach. Szampon pozostanie na włosach, więc jego zapach powinien być przyjemny i niezbyt nachalny.

Najważniejsze jest oczywiście doświadczenie. To prawie niemożliwe, by z góry wiedzieć, jakiego szamponu użyć — trzeba obserwować, jak działa na włosy i jeśli nie czuje się dobrze, zmienić go.

Przeciwwskazania do stosowania szamponów nawilżających

Szampony nawilżające do włosów mają też przeciwwskazania:

  • Nietolerancja składników. Aby sprawdzić, czy występuje nietolerancja, można nałożyć szampon na zgięcie łokcia i odczekać dziesięć minut. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, oznacza to, że wrażliwość jest i warto wybrać inny preparat.
  • Zmiany na skórze głowy. Może to być wynik urazu, otarcia, zadrapania, ugryzienia lub jakiegokolwiek innego problemu — szamponowanie tylko pogorszy sprawę.
  • Rozrost grzybów lub zakażenie skóry. Wszystko, od opryszczki do egzemy, należy najpierw wyleczyć, zanim szampon może być stosowany do leczenia łamliwych włosów.