Rumianek — działanie i zastosowanie

rumianek

Rumianek jest rośliną z rodziny Astrowatych. Jest to pospolita roślina występująca na łąkach i lasach. Jest też chętnie hodowana w przydomowym ogródku. Jest rośliną jednoroczną. Niektórzy traktują rumianek jako chwast, jednak ma on wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. posiada właściwości przeciwzapalne. Poznaj zalety rumianku i na co można go stosować. 

Rumianek — co to za roślina?

Rumianek ((Matricaria chamomilla L.) jest rośliną jednoroczną, dorastającą do około pół metra wysokości. Ma proste rozgałęzione łodygi. Kwiat rumianku przypomina dużą stokrotkę. Rumianek zawiera wiele cennych składników roślinnych, które znalazły zastosowanie w fitoterapii i kosmetyce.  Surowcem leczniczym jest koszyczek rumianku

Właściwości i działanie rumianku 

Rumianek zawiera wiele cennych składników. Kwiaty zawierają olejek eteryczny o bogatym składzie, flawonoidy (apigenina, luteoina, kwercetyna),  a także pochodne kumarynowe. W kwiatach występuje również śluz i sole mineralne. 

Wyciągi z rumianku dzięki zawartości olejku eterycznego działają przeciwzapalnie na błony śluzowe i skórę. W olejku eterycznym znajduje się chamazulen, który wykazuje właściwości antyalergiczne. 

Flawonoidy zawarte w rumianku mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit. Herbata z rumianku zapobiega wzdęciom i jest środkiem wiatropędnym. 

Napar z rumianku działa rozjaśniająco na włosy, dlatego chętnie jest używany do rozjaśniana blond włosów. Nadaje włosom lekko złocisty odcień. 

Zastosowanie rumianku 

  • Napar z rumianku podaje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Jest również stosowany w fitoterapii w chorobie wrzodowej, wzdęciach, bólach brzucha, zgadze. Rumianek wchodzi również często w skład mieszanek uspokajających. 
  • Rumianek podaje się małym dzieciom na wzdęcia i utrudnione oddawanie gazów. 
  • Herbatkę z rumianku można stosować również przy zapaleniu dróg moczowych, szczególnie kłębuszków nerkowych i pęcherza. 
  • Napar w rumianku zaleca się również do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych.