Jakie są zdrowe zamienniki cukru?

zdrowy cukier

 Dobrze zbilansowana dieta zakłada często ograniczenie lub eliminację cukru. Nie trzeba jednak kompletnie rezygnować ze słodkiego smaku. Posiłki można przygotowywać w oparciu o zdrowe zamienniki cukru. W czasie ich wybierania warto sięgnąć zwłaszcza po te naturalne, powstałe z różnych roślin, owoców i warzyw. Na rynku nie brakuje obecnie ciekawych propozycji, można je odszukać zwłaszcza w sklepach ze zdrową żywnością.

Po co sięgnąć, będąc w sklepie?

zdrowy cukier

 Każdy kolejny rok to nowe produkty cechujące się słodkim, niekiedy znacznie bardziej niż biały cukier, smakiem. Takie wyroby przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, nie powodują pojawiania się otyłości, cukrzycy czy innych chorób cywilizacyjnych, jak to często bywa ze spożywaniem, szczególnie w nadmiarze, cukru. Zdrowe zamienniki cukru to między innymi:

  • ksylitol, 
  • erytrytol,
  • stewia,
  • tagatoza.

Czym słodzić herbatę czy kawę?

 Najczęściej po cukier sięga się, gdy trzeba osłodzić herbatę lub kawę, wiele osób nie wyobraża sobie też dnia bez słodkiego domowego wypieku. Zamienniki cukru można wykorzystywać do tego wszystkiego. Mają one niski indeks glikemiczny, spożywanie ich nie powoduje nagłych, gwałtownych wyrzutów insuliny. Z takich zamienników mogą korzystać wszyscy, zarówno osoby mające cukrzycę, problemy z trzustką, wątrobą czy insulinoopornością, także osoby zdrowe, które chcą utrzymać swoją wagę lub te, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów.