Syrop z agawy – pochodzenie popularnej alternatywy dla cukru

Co to jest syrop z agawy? Jest to substancja słodząca pozyskiwana z rośliny agawy, która jest podobna do kaktusa. Syrop z agawy jest często stosowany jako zamiennik miodu lub cukru, a w ostatnich latach zyskał popularność ze względu na niski indeks glikemiczny.

Jaki syrop z agawy można znaleźć na sklepowej półce?

SYROP-Z-AGAWY-CIEMNYIstnieje kilka rodzajów syropu z agawy dostępnych w sklepach. Niektóre z nich są surowe, co oznacza, że są one wykonane przez wyciskanie soku z liści agawy, a następnie gotowanie go, aż stanie się syropem.

Inne są przetwarzane z użyciem substancji lub ciepła, aby uczynić je słodszymi niż ich naturalnie występujące odpowiedniki.

Najczęściej spotykany w supermarketach syrop z agawy zawiera 90 procent fruktozy i 10 procent glukozy..

Smak i konsystencja syropu z agawy są podobne do miodu lub syropu klonowego, ale mają jaśniejszy kolor i profil smakowy. Może być stosowany jako substytut innych substancji słodzących, takich jak cukier, syrop klonowy lub melasa w przepisach na wypieki.

Najlepszym i pewnym rozwiązaniem będzie zakup syropu z agawy przez internet: https://fitorsweet.pl/cukier-i-zamienniki/slodziki-i-zamienniki-cukru/syrop-z-agawy, ponieważ w sklepach stacjonarnych może być ciężko dostępny.

Pochodzenie syropu z agawy

Roślina agawy, z której pochodzi nektar (syrop) jest sukulentem pochodzącym z Meksyku, gdzie jest uprawiana od wieków i używana do produkcji tequili. Chociaż wygląda bardzo podobnie do aloesu (często jest błędnie nazywana „rośliną stulecia”), nie są one ze sobą w żaden sposób powiązane.

Chociaż roślina agawy rośnie w innych częściach świata, większość syropu z agawy pochodzi z Meksyku. Sok pozyskuje się poprzez usunięcie liści agawy, a następnie odcięcie jej kolczastego czubka. Ostre noże są wkładane do wnętrza i obracane kilka razy, aby wydobyć cały sok. Może pochodzić też z Afryki.