Z czym jeść hummus? Pomysły na dania obiadowe i lunche z hummusem

Hummus to nic innego jak gęsty, kremowy dip na bazie ciecierzycy i pasty sezamowej, doprawiony kuminem i sokiem z cytryny. Jak wszystkie dania z warzyw strączkowych jest bardzo sycący i dostarcza sporo białka, dzięki czemu może być szybką i pożywną przekąska lub wartościowym dodatkiem do obiadu. Najczęściej jedzony jest w formie dipu do surowych warzyw czy chleba, ale pomysłów na jego zastosowanie jest dużo więcej. Jak więc kreatywnie wykorzystać hummus w kuchni?

Czy hummus jest zdrowy?

hummus bioWarzywa strączkowe są ważnym składnikiem diety, nie tylko tej wegańskiej. Dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, żelaza, fosforu i innych mikro- i makroelementów, korzystnie działają na układ nerwowy, mają pozytywny wpływ na zdrowie serca, a przy tym dostarczają niemal tyle białka, co mięso, dzięki czemu posiłki z ich dodatkiem zapewniają uczucie sytości na długo i pozwalają ograniczyć podjadanie. Gotowy hummus to prosty sposób na więcej strączków w diecie.  Znaleźć można również bio hummus w sklepie Fitorsweet, który jest robiony całkowicie naturalnie ze zdrowych składników bez zamienników.

Hummus – jak i z czym podawać?

W hummusie można zanurzać:

  • świeże, chrupiące warzywa – marchewki, seler naciowy, pokrojone papryki
  • chleb, bagietki, chlebki pita
  • krakersy, tortille, paluszki chlebowe

ale równie dobrze sprawdzi się w wersji na ciepło:

Makaron z hummusem

Przygotowanie takiego obiadu jest banalnie proste: wystarczy zacząć gotować makaron w osolonej wodzie, a gdy będzie ugotowany w 80% (po nagryzieniu będzie nadal lekko twardy w środku), odlać z niego większość wody, pozostawiając ok. 100 ml, i dodać kilka łyżek hummusu. Dokładnie wymieszać i ugotować do końca. Można doprawić papryką, sokiem z cytryny lub natką pietruszki.

Wegańskie pulpeciki z hummusem

Aby uzyskać pulpeciki, należy wymieszać hummus z bułką tartą lub mąką owsianą aż będzie miał konsystencję nadającą się do formowania. Takie pulpeciki następnie trzeba przesmażyć na oleju, a potem można zalać sosem i podać z ziemniakami, kaszą lub innymi dodatkami.