Makaron kukurydziany – jaki wybrać?

makaron kukurydziany

Makaron kukurydziany powstaje z mąki kukurydzianej. Podstawowy jego rodzaj wytwarzany jest z połączenia mąki oraz wody bez zbędnych dodatków. Brak glutenu utrudnia w wielu przypadkach powstawanie pożądanego kształtu, dlatego producenci mogą uzupełniać skład jajkiem lub nawet mąką pszenną. W podstawowej wersji makaron kukurydziany jest odpowiedni dla osób chorujących na nietolerancję glutenu.

Co zawiera makaron kukurydziany?

makaron kukurydziany

Biorąc pod uwagę kaloryczność, makaron kukurydziany prezentuje się podobnie jak inne jego rodzaje- dostarcza około 360 kcal w 100 g suchego produktu, dlatego jego bazą są węglowodany. Ponadto zawiera:

  • błonnik spożywczy,
  • witaminy z grupy B,
  • fosfor, 
  • magnez,
  • mangan,
  • cynk.

W mniejszych ilościach dostarcza: miedzi, żelaza, potasu, kwasów tłuszczowych. 

Czy makaron kukurydziany jest zdrowszy od pszennego?

Wiele osób zastanawia pytanie, czy makaron kukurydziany dostarcza więcej makro- i mikroskładników, będąc tym samym zdrowszy niż jego pszenny odpowiednik. Wybór zamiennika nie zawsze jest opcjonalny. Z makaronu pszennego na rzecz kukurydzianego rezygnują przede wszystkim osoby chorujące na celiakię lub wykazujące nadwrażliwość lub alergię na gluten. Zmiana diety przynosi pacjentom wymierne korzyści i poprawę ogólnego stanu zdrowia, a przede wszystkim zmniejszenie przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W pozostałych przypadkach makaron kukurydziany z https://fitorsweet.pl/produkty-zbozowe/makarony/makaron-bezglutenowy/makaron-kukurydziany może być uzupełnieniem zdrowej, zbilansowanej diety, który dostarcza określonych witamin czy minerałów. Tym bardziej, że tego rodzaju produkt mączny wzbogaca smak dań i pozwala urozmaicić codzienne menu.