Pomidory w zalewie — dobór i konserwowanie

pomidory w zalewie

Jasne, piękne i niesamowicie smaczne pomidory w zalewie o przyjemnej słodyczy to idealny dodatek do każdego posiłku.

Jakie pomidory wybrać do konserwowania?

Do konserwowania potrzebujesz małych pomidorów, które powinny łatwo mieścić się w szyjce słoika i dobrze się napełniać, gdy nimi potrząsasz. Skórka na warzywach powinna być dość gęsta, w przeciwnym razie natychmiast pęknie z wrzącej wody. Z tego samego powodu nie należy używać miękkich i przejrzałych, wgniecionych pomidorów. Natomiast nie należy też brać zielonkawych pomidorów. Pomidory o różnym stopniu dojrzałości nie mogą być zalewane razem. Zielone pomidory mają własne przepisy.

Nie powinno być żadnych oznak zgnilizny, szarych plam ani miejsc przeżartych przez owady. Jeden taki owoc może zepsuć cały słoik. Jeśli nie jest się pewnym czy uda się je odpowiednio przygotować, to lepiej kupić gotowe pomidory w zalewie.

pomidory w zalewie

Jak konserwować pomidory w zalewie?

Wszystko zaczyna się od umycia słoików i samych pomidorów. Sukces pomidorów w zalewie zależy bezpośrednio od dokładności tego zabiegu. Jeśli puszkujemy pomidory bez sterylizacji, to pamiętajmy, aby przed włożeniem warzyw wyparzyć słoiki i pokrywki, jeśli ze sterylizacją, to wystarczy dokładnie umyć pojemnik sodą.

Kiszenie zapewnia długotrwałe przechowywanie dzięki dwóm czynnikom — octowi i obróbce termicznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na obróbkę termiczną.

Metoda bez sterylizacji z dwukrotnym zalaniem wrzącą wodą jest bardziej odpowiednia dla słoików trzylitrowych i dużych partii. Wygodniej jest zalewać ze sterylizacją dla litrowych słoików z małymi pomidorami, takimi jak pomidorki koktajlowe. Aby zapobiec ich pękaniu podczas obróbki termicznej, wystarczy nakłuć warzywa kilka razy w okolicach „czubka”. Pomidory mogą być zalewane w różnych nadzieniach, ze skórką lub bez. Istnieją przepisy dla tych, którzy lubią pikantny lub słodki smak.