Płatki śniadaniowe: plusy i minusy

płatki śniadaniowe

Zdrowe płatki śniadaniowe są wygodne dla tych, którzy rano się spieszą i nie wymagają żadnych umiejętności kulinarnych. Przeciwnicy płatków śniadaniowych uważają, że nie ma w nich nic zdrowego, a wiele problemów z nadwagą i chorobami układu pokarmowego jest konsekwencją zbożowego szaleństwa. Wyjaśnijmy to sobie.

Jak powstały płatki śniadaniowe


Suche śniadania – to nie nowość 21 wieku, w 19 wieku, Amerykanie używane jako podstawa do śniadania prasowane otręby, ubieranie własnego smaku dżem, jagody i miód. Śniadanie to było niedrogie i dostępne dla wszystkich grup społecznych, a jednocześnie doskonale zaspokajało głód.

W dzisiejszych czasach fit płatki śniadaniowe muszą być wypełnione mlekiem – mieszanki zbóż i suszonych owoców, jagód, orzechów, czekolady lub przekąski w postaci uformowanych produktów z ryżu, kukurydzy i płatków owsianych.

Zalety płatków śniadaniowych

Płatki śniadaniowe zdrowe (do kupienia m.in. tutaj: https://fitorsweet.pl/produkty-zbozowe/produkty-sniadaniowe/platki-sniadaniowe) powstają w wyniku wyciskania produktów pod ciśnieniem pary wodnej, co pozwala na zachowanie znacznej części składników odżywczych, witamin, mikroelementów i błonnika. Niektóre płatki śniadaniowe, w celu podniesienia walorów smakowych, są smażone z użyciem zbyt dużej ilości oleju i zbyt dużej ilości słodzika, co wpływa na kaloryczność produktu końcowego.

Kukurydza jest bogata w witaminy A i E, ryż jest bogaty w aminokwasy, a płatki owsiane są bogate w magnez i fosfor. Suszone owoce są źródłem pektyn, żelaza, potasu, a orzechy zawierają niezbędne dla każdego wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Wady spożywania płatków

Oprócz wysokiej kaloryczności, obecność słodyczy w płatkach śniadaniowych – miodu, syropów, czekolady – jest bardzo niekorzystna dla osób z nadwagą. Aromaty i wzmacniacze smaku sprawiają, że płatki śniadaniowe są atrakcyjne dla ponownego zakupu, zwłaszcza chrupiące smaczne przekąski uwielbiane przez dzieci w wieku szkolnym.