Kolorowe odmiany marihuany

kolorowe odmiany marihuany

Chociaż tradycyjnym kolorem liści konopi jest zielony we wszystkich jego formach, od jasnej sałaty przez srebrzystą do ciemnej, dość powszechne są również odmiany fioletowe. Wielu hodowców przyciąga ten rodzaj purpurowej marihuany, która wygląda bardzo malowniczo pod koniec kwitnienia, kiedy liście przybierają głęboki purpurowy odcień.

Uderzająca estetyka tego gatunku sprawia, że prawdziwe zainteresowanie wzbudzają kolorowe odmiany marihuany o barwnych liściach i szyszkach. Dlatego też hodowcy z Sid-banku z entuzjazmem podchodzą do hodowli nowych odmian purpurowych. Nawiasem mówiąc, fioletowy może również zmieniać się w odcieniu od jaśniejszego, niebieskawy zamglenia, prawie niebieski lub odwrotnie, ciepły, z czerwonymi podtekstami. Może być również tak ciemny, że ma się wrażenie prawdziwych czarnych konopi.

Skąd się bierze niebieska marihuana: perspektywa naukowa

Zanim porozmawiamy o tym, skąd bierze się fioletowy odcień, przypomnijmy sobie, dlaczego liście rośliny są zielone. Jest to specjalna substancja o nazwie chlorofil, która jest wytwarzana w tkankach roślinnych pod wpływem światła. Gdy cykl życiowy rośliny dobiega końca, chlorofil w tkankach zaczyna się rozkładać, co stymuluje powstawanie złocistych i czerwonych odcieni charakterystycznych dla jesieni.

Jednak w przypadku marihuany, mechanizm jest nieco inny niż tradycyjny algorytm dla innych roślin. Gdyby chodziło tylko o fazę dojrzewania, wszystkie rośliny na początku zbiorów przybrałyby purpurowy lub czerwonawy odcień. Ale tak nie jest. Dlaczego nie? Piękny kolor pojawi się na liściach dzięki pojawieniu się antocyjanu i karotenoidu, pigmentów, które zajmują miejsce chlorofilu pod koniec cyklu życia rośliny. Ale akumulacja tych pigmentów w krzewach konopi będzie zależeć przede wszystkim od genetyki rośliny, a dopiero w drugiej kolejności od warunków uprawy.

Osobliwości odmian o purpurowych liściach

Wiele odmian purpurowych liści ma średni poziom THC i daje łagodny efekt relaksujący lub odświeżający tonik. Chociaż istnieją pewne potężne purpurowe odmiany, takie jak legendarna BlueBerry. Aromaty i smaki wahają się od słodyczy borówek, przez orzeźwiającą miętową soczystość, aż po eksplozję soczystych owoców cytrusowych. Nie wiadomo jeszcze na pewno, czy kolor liści wpływa na intensywność smaku.