Czym różnią się cukier trzcinowy od brązowego?

cukier trzcinowy

Wiele osób często myli cukier brązowy z trzcinowym nierafinowanym, nie wiedząc, że znacznie się od siebie różnią. Jest to poważny błąd często kończący się spożywaniem rafinowanego cukru. Podpowiadamy jak je od siebie odróżnić.

Jak nie pomylić cukru trzcinowego z brązowym?

Cukrem brązowym zazwyczaj określa się biały cukier rafinowany, zabarwiony melasą lub poddany karmelizacji. Niestety konsumenci często są wprowadzani błąd przez konsumentów, którzy sugerują, że dany produkt jest cukrem trzcinowym nierafinowanym. Należy pamiętać, że cukry brązowe zabarwiane składają się w 100 % sacharozy i wywierają negatywny wpływ na organizm. Ten „zdrowszy” brązowy cukier pochodzi z produktu buraczanego, jest nierafinowany i charakteryzują się ciemniejszą barwą. Jedynym sposobem, aby uniknąć pomyłki, jest dokładne czytanie etykiety na opakowaniu, która będzie zawierała informacje na temat pochodzenia produktu.

cukier trzcinowy

Czy cukier trzcinowy jest zdrowy?

Cukier trzcinowy tutaj jest produkowany z rosnącej w klimacie tropikalnym trzciny cukrowej, nie jest on poddawany procesowi rafinacji, co czyni go zdrowszym od cukru białego. Cukier trzcinowy nierafinowany zawiera 80% sacharozy i 20 % melasy. Zawiera on w swoim składzie takie składki mineralne jak: wapń, potas, magnez i żelazo. Im więcej melasy w składzie cukru, tym więcej znajdziemy tam tych pierwiastków.

Cukier trzcinowy nierafinowany jest niewątpliwie zdrowszy od białego i brązowego, jednak nie powinno się spożywać go w zbyt dużych ilościach. W ciągu dnia nie należy jeść więcej niż 8-14 łyżeczek cukru. Systematyczne przekraczanie tej granicy może prowadzić do otyłości lub nadwagi.