Miód słonecznikowy – właściwości i zastosowanie

miody słonecznikowe

Wszyscy znamy miody wielokwiatowe, akacjowe lub lipowe. Równie smaczny i zdrowy jest trudniej dostępny na rynku miód słonecznikowy. Jaki jest jego skład? Jak wpływa na ludzki organizm?

Co zawiera miód słonecznikowy?

Miody słonecznikowe są pozyskiwane przez pszczoły z nektaru kwiatów słonecznika. Charakteryzują się one wyrazistą żółtą barwą, bardzo delikatnym smakiem oraz niezwykle bogatym składem. W omawiany w artykule miodzie zawierają się białko i węglowodany, w tym fruktoza i glukoza i nieznaczna ilość sacharozy. Jest on również bogaty w witaminy takie jak: A, B3, C i PP. Zawierają się w nim także enzymy, fitosterole, nienasycone kwasy tłuszczowe i flawonoidy. Ponadto ten wytwór pracowitych pszczół ma w swoim składzie naturalne barwniki oraz olejki eteryczne.

miody słonecznikowe

Miody słonecznikowe – jak wpływają na organizm?

Tak bogaty skład miodu słonecznikowego ma odzwierciedlenie w szeregu właściwości prozdrowotnych, jakie wykazuje. Do najważniejszych z nich należą:

  • pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • obniżanie poziomu złego cholesterolu,
  • wspomaganie leczenia infekcji bakteryjnych – przeziębienia, grypy,
  • obniżanie poziomu ciśnienia tętniczego,
  • korzystny wpływ na pracę wątroby, jelit oraz żołądka,
  • wspomaganie prawidłowej pracy układu oddechowego.

Poza wyżej wymienionymi korzyściami ze spożywania miodu słonecznikowego warto też wspomnieć o tym, że wpływa on na poprawę nastroju, wycisza i relaksuje. Oddziałuje korzystnie na stan ludzkiej skóry, włosów i paznokci. Regularne stosowanie opisywanego w artykule miodu zapewnia dodatkową dawkę siły i energii i pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji.