Jak powinna być parzona i pita yerba mate?

Yerba mate staje się coraz sławniejszym napojem, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Tym kto od lat rozpowszechnia yerbę wśród Polaków jest Wojciech Cejrowski, znany dziennikarz, podróżnik i pisarz. Wielu ludzi właśnie pod wpływem jego rekomendacji zakupiło swój pierwszy napar z ostrokrzewu paragwajskiego. Jednak spora część z nich nie zapoznała się wcześniej z odpowiednim sposobem parzenia i picia naparu, dlatego porzuciła go już po pierwszym kubku, a czasem nawet po pierwszym łyku. Jak prawidłowo przygotować yerbę matę?

Parzenie yerby

Najbardziej podstawowym błędem jest zalewanie yerby mate wrzątkiem, tak jak to robi się z kawą i herbatą. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego traci swój smak i właściwości, jeśli zalewa się go wodą o temperaturze większej niż 80 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć też o tym, że nie istnieje dolna granica temperatury. Napój może być podawany zarówno na zimno, jak i na ciepło, co dla wielu ludzi jest błogosławieństwem w okresie letnim. Jeśli chodzi o dawkowanie, to powinno się sypać 1/3 lub 1/2 naczynia, jednak amatorom picia yerby sugeruje się zaczynać nawet od 1/4, aby mogli się oni przyzwyczaić do smaku i właściwości napoju.

Jak podawać yerbę mate?

Wszystkie osoby, które regularnie piją yerbę, doskonale znają terminy „matero” i „bombilla”. Pierwszy z nich to określenie specjalnego kubka powstałego z myślą o piciu yerby mate. Jest on zwykle zrobiony z materiałów pozwalających na uwolnienie prawdziwego smaku naparu, a jego charakterystyczny wygląd ułatwia parzenie. Z kolei bombilla to specjalna słomka z sitkiem, które ułatwia picie z matero, jednocześnie nie pozwalając zalanym liściom i gałązkom na dostanie się do ust pijącego. Zarówno bombilla, jak i matero prawie zawsze są dołączane do opakowania z yerba mate.

Urozmaicenia napoju

Tak jak każdy napój, napar z ostrokrzewu paragwajskiego można na wiele sposób urozmaicać. Niektórzy dosypują do yerby kawę i kakao, a inni odrobinę czekolady. Wielu miłośników stosuje również owoce, bądź świeżo wyciśnięte z nich soki. Do yerba mate z planteon.pl można dodać praktycznie każdy dodatek, który urozmaica smak różnych napojów.