CBD – skarb ukryty w konopiach

sklep cbd

Ostatnio produkty konopne, do niedawna niesłusznie demonizowane i mylnie kojarzone z narkotykiem, robią zawrotną karierę. Powstaje coraz więcej sklepów z terapeutycznymi specyfikami, powstałymi na bazie ekstraktów z konopi siewnych. Równocześnie rośnie liczba nabywców tego typu artykułów. Ma to związek ze wzrostem świadomości społecznej, która wynika m.in. z faktu, że świat nauki zaczął doceniać konopie. 

Co kryje się w konopiach?

Konopie siewne od stuleci wykorzystywano w rozmaitych dziedzinach. Ich nasiona, bogate w proteiny oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, były – i nadal są – niezwykle wartościowym pokarmem. Z włókien wyrabiano doskonałe tkaniny. Natomiast do celów leczniczych służą kwiatostany. To w nich znajdują się najcenniejsze substancje, do których należą:

  • flawonoidyfenole
  • terpeny
  • kannabinoidy

Właśnie ta ostatnia grupa związków organicznych budzi szczególne zainteresowanie naukowców. Istnieje około 100 kannabinoidów i każdy z nich pełni specyficzną rolę. Za najważniejszy, najbardziej wszechstronny i uniwersalny uchodzi kannabidiol, w skrócie nazywany CBD. To on zwykle jest kluczowym składnikiem większości dostępnych na rynku produktów konopnych. 

Kannabidiol w różnych postaciach 

W specjalistycznych sklepach z artykułami CBD, a coraz częściej także w zielarniach czy punktach handlowych oferujących tzw. zdrową żywność, można znaleźć szeroką gamę preparatów z konopi siewnych.

sklep cbd

Oto najpopularniejsze z nich:

  • olejki CBD – o różnej zawartości kannabidiolu; zazwyczaj jest to od kilku do 20 procent
  • pasty konopne – są wyjątkowo skoncentrowanym źródłem CBD 
  • susze konopne – przeznaczone do waporyzacji
  • herbaty konopne – sporządza się z nich napary, a koneserzy niewielkie ilości suszonego zioła traktują jako ciekawy i wartościowy dodatek co potraw.

Co ważne, produkty CBD nie wywołują efektów ubocznych i są całkowicie bezpieczne. Dobitnie świadczy o tym fakt, że bywają stosowane nie tylko u ludzi. Z ich leczniczego potencjału mogą korzystać również zwierzęta, oczywiście pod ścisłą kontrolą weterynarzy.