Top 10 sposobów na skórę atopową

CZYM JEST ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, towarzyszącą zazwyczaj innym atopowym schorzeniom, jak katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek. Jest chorobą zazwyczaj występującą u noworodków i małych dzieci, jednak bywa, że dotyka również osoby dorosłe. 90 % osób, które posiadały problemy tego rodzaju to osoby przed 15 roku życia, niemniej omawiana choroba dotyczy ok. 10 – 15 % całej populacji.

10 SPOSOBÓW NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
W celu złagodzenia swędzenia skóry oraz zmian skórnych wywołanych przez AZS poleca się wprowadzenie kilku zasadniczych zmian. Oto dziesięć najważniejszych wskazówek, które pomogą w walce z atopowym zapaleniem skóry:

  1. Identyfikacja czynników, które nasilają stan zapalny skóry. Unikanie ich w życiu codziennym.
  2. Stosowanie kremów, maści i innych preparatów łagodzących swędzenie skóry (np. preparaty Latopic)
  3. W przypadku, gdy swędzenie jest zbyt uporczywe – obcięcie paznokci lub nałożenie na dłonie cienkich bawełnianych rękawiczek, które bardzo dobrze sprawdzą się w nocy, gdy nie ma się kontroli nad odruchowym drapaniem.
  4. Stosowanie chłodnych okładów.
  5. Ciepła kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej.
  6. Rezygnacja z perfum i mydeł zapachowych, zastąpienie ich kosmetykami bezzapachowymi.
  7. Nawilżanie skóry po umyciu, nim jeszcze nie zdąży wyschnąć.
  8. Używanie nawilżacza powietrza w pomieszczeniach, gdyż suche powietrze wpływa na podrażnienia skórne.
  9. Rezygnacja z obcisłych i szorstkich ubrań na rzecz cienkich, bawełnianych, które nie podrażniają skóry i pozwalają jej oddychać.
  10. Stosowanie ubrań dobranych do pogody – zbyt ciepłe stroje powodują przegrzewanie się ciała i nadmierne pocenie, co wpływa na rozwój AZS.