Zielona herbata – smaczna i zdrowa

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, po który codziennie sięgamy. Występuje w kilku odmianach, różni się smakiem, intensywnością uzyskanej esencji, a także unikalnymi właściwościami. Najczęściej na naszych stołach pojawia się tradycyjna, czarna herbata, ale od kilku lat notuje się wzrastającą stopniowo popularność innych jej odmian.

Zielona herbata i jej właściwości

suszona zielona herbata - do parzeniaZielona herbata posiada unikalne walory smakowe i właściwości. Co poniektórzy sięgają po nią oczekując, że pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami. Rzeczywiście wspomaga odchudzanie, znacząco przyspieszając metabolizm. Ale mimo wszystko same jej picie nie przyczyni się do utraty wagi, konieczne jest zastosowanie niskokalorycznej diety.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Długość parzenia herbaty zielonej ma niewątpliwie znaczący wpływ na jej działanie. Podczas krótkiego zaparzania, uzyskujemy lekki, orzeźwiający napar, który ma za zadnie pobudzić organizm do lepszej aktywności. Parząc zieloną herbatę przez dłuższy czas, uzyskujemy napój o działaniu relaksującym i uspakajającym. Prawidłowo zaparzona herbata ma delikatny smak, pozbawiony goryczki.

Zielona herbata na pobudzenie

Herbata zielona jest bogatym źródłem teiny, które podobnie jak kofeina, ma działanie pobudzające, ale bardziej subtelne, nie tak intensywne jak filiżanka kawy. Dzięki temu, że działa łagodniej, efekt trwa znacznie dłużej i utrzymuje się przez jakiś czas na stałym poziomie.