Piękna i pomocna – jeżówka purpurowa

Jednym z najbardziej znanych środków na przeziębienie czy wzmocnienie odporności jest jeżówka purpurowa, którą wielu z nas uprawia w swoich ogródkach z powodu jej niebanalnego uroku. Ponadto oprócz niezwykłych właściwości leczniczych, roślinka może być stosowana również w celach kosmetycznych.

W ziołolecznictwie jeżówka purpurowa podawana jest w różnych formach – maści, nalewki, maceratu, soku lub naparu z ziela. Na rynku farmaceutycznym natomiast jeżówka purpurowa występuje w formie tabletek, kropli, syropów czy żeli na skórę.

Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się ziele jeżówki purpurowej, które po raz pierwszy zbierane jest w lipcu, w czasie jego kwitnienia, a drugi raz jesienią. Warto jednak pamiętać, że również korzeń jeżówki purpurowej – zbierany do końca października – wykazuje właściwości lecznicze.

Choć jeżówka purpurowa najczęściej wykorzystywana jest jako środek na przeziębienie, z jej właściwości mogą korzystać również osoby borykające się z różnymi dolegliwościami skórnymi. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań, jeżeli chodzi o jej stosowanie. Po pierwsze, u dzieci może stać się przyczyną uczulenia. Nie powinny używać jej także kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są schorzenia wątroby, stwardnienie rozsiane, AIDS, choroby szpiku kostnego, gruźlica oraz choroby autoimmunologiczne. Wówczas stosowanie jeżówki jest nie tylko niewskazane, ale wręcz zabronione.